Friday, March 20, 2009

Off the wagon

It's not easy to save money and sometimes we fall off the wagon.  Today was a good example.  We try to eat a simple Mac and Cheese three times a week for lunch.  This saves us money and since we are buying Annie's Organic we don't feel to bad about the health risk of saving money this way. Normally we buy 3 boxes a week for about 2 bucks a piece. So our weekly bill for this is 6 bucks plus tax (don't get me started about food tax). 

However, today our store had a sale on Annie's Mac and the price was only 1 dollar a box.  Sounds good until you hear that we bought 12 boxes.  So we more than doubled our week budget for Annie's.  We still plan on only eating 3 boxes a week but I can't help but feel I just wasted a bunch of money on cheese.

Does this sort of thing happen to you?  

1 comment:

  1. We only buy Annie's Mac and Cheese. I would have totally stocked up at $1 a box. That's a great deal. You can never waste money on that stuff.